453 Helmer Ringström Kaffefat "Daisy Sphinks" 1960-tal (6 st)

2615a_med.jpeg
  • 2615a_sm.jpeg
  • 2615b_sm.jpeg
  • 2615c_sm.jpeg
  • 2615d_sm.jpeg

Karl Helmer Ringström 1916-2010. Kaffefat tillverkad av porslin med handmålad dekor i polykroma färger Stämplad på fat: Daisy Sphinks Gefle 18 Upsala Ekeby UE Sweden Diametermått fat: 13,5 cm

Konditionsrapport: Glasyrfel, bruksslitage, mindre repor, inga övriga anmärkningar

Helmer Ringström Coffee Saucer "Daisy Sphinx" from the 1960s (6 pcs) Karl Helmer Ringström 1916-2010 Coffee saucer made of porcelain with hand-painted decoration in polychrome colors Stamped on saucer: Daisy Sphinx Gefle 18 Upsala Ekeby UE Sweden Saucer diameter: 13,5 cm Condition: Glaze errors, usage wear, minor scratches, no other remarks

  • Skick:Begagnat

Värdering3 000 - 4 000 SEK
Köparprovision (inkl. moms)25%
Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

Öppettider

Måndag: Stängt

Tisdag: 10:00-19:00

Onsdag: Stängt

Torsdag: 10:00-17:00

Fredag: 10:00-17:00

Lördag: 12:00-15:00

Söndag: Stängt

90621 Umeå

Org-nr: 556902-4549

Tel: 090-122211