30703 Roamer, Rockshell Mark III Electronic, 42 mm, rostfritt stål, 70-tal

30703a_8dc54e38ecc6f00_med.jpeg
  • 30703a_8dc54e38ecc6f00_sm.jpeg
  • 30703f_8dc54e37f84e292_sm.jpeg
  • 30703a_8dc54e3782d84d4_sm.jpeg
  • 30703b_8dc54e379bad6d6_sm.jpeg
  • 30703c_8dc54e37b578bd8_sm.jpeg
  • 30703d_8dc54e37cc823c2_sm.jpeg
  • 30703e_8dc54e37e0e9eb9_sm.jpeg
  • 30703g_8dc54e380a2604a_sm.jpeg

Herrarmbandsur, Roamer Rockshell Mark III Electronic, 42 mm, referens 1329051-1, rostfritt stål, ca 1970-tal

Boett

Ca 42 mm exkl. krona (45 mm lug-to-lug), rostfritt stål, skruvboett, signerad och skruvad krona, plexiglas, vridring med aluminiuminlägg

Urtavla/visare

Blå urtavla med applicerade stavindex med lysmassa, orange kontraster, datumvisning kl. 3, svartvita visare med lysmassa, kontrasterande orange sekundvisare

Urverk

Batteridrivet, s.k. elektromekaniskt, Roamer-märkt kaliber ESA 9154

Band/länk

Svart läderarmband, 18 mm, ej original

Serienummer/Boettnummer

04012

  • Skick:Ej fungerande (ej testat med nytt batteri), hårt bruksslitage, glas med repor, visare med senare lysmassa

Värdering2 000 - 3 000 SEK
Köparprovision (inkl. moms)22.5%
Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
Fraktavgift (från)180 SEK
KONTAKT

Karljohan Auktioner

Fogsvansen 14

247 32 Södra Sandby

046-10 25 20

info@karljohanauktioner.se

ÖPPETTIDER

Måndag 12-19

Tisdag 12-18

Onsdag 12-18

Fredag 9-13

Stängt: Torsdag, Lördag och Söndag.

Följ oss