30778 Caravelle, dykarur, 37 mm, rostfritt stål, 60/70-tal

30778a_8dc568bf275ee0a_med.jpeg
  • 30778a_8dc568bf275ee0a_sm.jpeg
  • 30778b_8dc56fa8ce1cb54_sm.jpeg
  • 30778c_8dc56fa46362618_sm.jpeg
  • 30778c_8dc54e47c70e93f_sm.jpeg
  • 30778d_8dc54e47ebdf008_sm.jpeg
  • 30778e_8dc54e480170525_sm.jpeg
  • 30778g_8dc54e7c0e01250_sm.jpeg
  • 30778h_8dc568c7e67d5f3_sm.jpeg

Herrarmbandsur, dykarur, Caravelle, s.k. "Devil Diver", 37 mm, rostfritt stål, ca 1960/70-tal

Boett

Ca 37 mm exkl. krona (44,5 mm lug-to-lug), rostfritt stål, skruvboett, yttre vridring, plexiglas

Urtavla/visare

Svart urtavla med index målade med lysmassa, varav 12, 3, 6 & 9 i form av arabiska siffror, silverfärgade visare med lysmassa, kontrasterande vit sekundvisare

Urverk

Manuellt

Band/länk

Ljust läderband, 20 mm, ej original (Morellato

Serienummer/Boettnummer

637

  • Skick:Tillsynes fungerande, bruksslitage

Värdering4 000 - 5 000 SEK
Köparprovision (inkl. moms)22.5%
Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
Fraktavgift (från)180 SEK
KONTAKT

Karljohan Auktioner

Fogsvansen 14

247 32 Södra Sandby

046-10 25 20

info@karljohanauktioner.se

ÖPPETTIDER

Måndag 12-19

Tisdag 12-18

Onsdag 12-18

Fredag 9-13

Stängt: Torsdag, Lördag och Söndag.

Följ oss