30782 Omega, 36 mm, 2891, rostfritt stål, 1956

30881a_8dc568c115bf879_med.jpeg
  • 30881a_8dc568c115bf879_sm.jpeg
  • 30881a_8dc54e83844e108_sm.jpeg
  • 30881b_8dc54e83a17ed1b_sm.jpeg
  • 30881c_8dc54e83b30444f_sm.jpeg
  • 30881d_8dc54e83c4a3397_sm.jpeg
  • 30881e_8dc54e83d54edba_sm.jpeg
  • 30881g_8dc54e858e8747f_sm.jpeg

Herrarmbandsur, Omega, 36 mm, referens 2891-1, rostfritt stål, ca 1956

Boett

Ca 36 mm exkl. krona (43 mm lug-to-lug), rostfritt stål, klämboett, signerad krona, plexiglas

Urtavla/visare

Svart tvåtonstavla, guldfärgade applicerade index, subsekund kl. 6, guldfärgade visare med lysmassa

Urverk

Manuellt, kaliber Omega 267

Band/länk

Fjädrande länk i rostfritt stål, 18 mm, ej original (Fixo-Flex)

Serienummer/Boettnummer

15233588

  • Skick:Tillsynes fungerande, bruksslitage, baklock med märken efter textilband, urtavla skadad, plexiglas med repor och ålderssprickor

Värdering4 000 - 5 000 SEK
Köparprovision (inkl. moms)22.5%
Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
Fraktavgift (från)180 SEK
KONTAKT

Karljohan Auktioner

Fogsvansen 14

247 32 Södra Sandby

046-10 25 20

info@karljohanauktioner.se

ÖPPETTIDER

Måndag 12-19

Tisdag 12-18

Onsdag 12-18

Fredag 9-13

Stängt: Torsdag, Lördag och Söndag.

Följ oss