30976 IWC, Flatline, guld på stål, 1978

30976a_8dc58c0f1c2e6c2_med.jpeg
  • 30976a_8dc58c0f1c2e6c2_sm.jpeg
  • 30976b_8dc569136339d4c_sm.jpeg
  • 30976c_8dc569124487c09_sm.jpeg
  • 30976d_8dc5691258b958c_sm.jpeg
  • 30976a_8dc569121bdf59b_sm.jpeg
  • 30976b_8dc5691230aad05_sm.jpeg
  • 30976g_8dc569146809d7f_sm.jpeg
  • 30976h_8dc569147223e2c_sm.jpeg

Herrarmbandsur, IWC Flatline Quartz, 35 mm, guld på stål, ca 1970-talets slut

Boett

Ca 35 mm exkl. krona (38,5 mm lug-to-lug), guld på stål, klämboett, baklock med gravyr "Svenska Lantmännens Riksförbund, Klas Nilsson, 1978, sliten krona, sannolikt original, mineralglas

Urtavla/visare

Ljus urtavla med upphöjda guldfärgade index, kl. 12, 3 och 9 i form av arabiska siffror, subsekund kl. 6, guldfärgade visare med lysmassa

Urverk

Manuellt, kaliber IWC 2405

Band/länk

Flexlänk i rostfritt stål, JB Champion, 18 mm, ej original

Serienummer/Boettnummer

2311494 / 2285598

  • Skick:Ej fungerande (ej kontrollerad med nytt batteri), bruksslitage, repigt glas, datumvisning tillsynes defekt

Värdering3 500 - 4 000 SEK
Köparprovision (inkl. moms)22.5%
Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
Fraktavgift (från)180 SEK
KONTAKT

Karljohan Auktioner

Fogsvansen 14

247 32 Södra Sandby

046-10 25 20

info@karljohanauktioner.se

ÖPPETTIDER

Måndag 12-19

Tisdag 12-18

Onsdag 12-18

Fredag 9-13

Stängt: Torsdag, Lördag och Söndag.

Följ oss