31523 Zenith, "Saurer", tank, 25,5x31 mm, rostfritt stål, 30/40-tal

31523a_8dc56921feedbe1_med.jpeg
  • 31523a_8dc56921feedbe1_sm.jpeg
  • 31523b_8dc5692235dca25_sm.jpeg
  • 31523c_8dc569230f313dd_sm.jpeg
  • 31523d_8dc56923207c2bd_sm.jpeg
  • 31523e_8dc5692330f3af5_sm.jpeg
  • 31523f_8dc5692342dd138_sm.jpeg
  • 31523c_8dc569227a872ae_sm.jpeg
  • 31523d_8dc569228a67304_sm.jpeg
  • 31523i_8dc5692353791a2_sm.jpeg

Herrarmbandsur, Zenith "Saurer", tank, 25,5x31 mm, rostfritt stål, ca 1930/40-tal

Boett

Ca 25,5x31 mm exkl. krona (38 mm lug-to-lug), rostfritt stål, klämboett, boettens sida märkt "Saurer", plexiglas

Urtavla/visare

Ljus urtavla märkt med Saurers logotyp, målade arabiska index, subsekund kl. 6, guldfärgade visare

Urverk

Manuellt, kaliber Zenith 106

Band/länk

Brunt läderband, 22 mm, ej original

Serienummer/Boettnummer

8250060

Kuriosa

Saurer var en Schweizisk fordonstillverkare av, främst, bussar. Se sida 168 i Manfred Rösslers bok "Zenith - Swiss watch manufacture since 1865" för exempel på modellen

  • Skick:Ej fungerande, bruksslitage, tvättad och smutsig urtavla, boett med skador

Värdering2 000 - 2 500 SEK
Köparprovision (inkl. moms)22.5%
Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
Fraktavgift (från)180 SEK
KONTAKT

Karljohan Auktioner

Fogsvansen 14

247 32 Södra Sandby

046-10 25 20

info@karljohanauktioner.se

ÖPPETTIDER

Måndag 12-19

Tisdag 12-18

Onsdag 12-18

Fredag 9-13

Stängt: Torsdag, Lördag och Söndag.

Följ oss