31596 Pierre Cardin (Jaeger), Espace, 40 mm, metall/akryl, 70-tal

31596a_8dc5693878bb4c6_med.jpeg
  • 31596a_8dc5693878bb4c6_sm.jpeg
  • 31596b_8dc56939935ebd5_sm.jpeg
  • 31596c_8dc56939a47ebb1_sm.jpeg
  • 31596d_8dc56939b88a3a4_sm.jpeg
  • 31596e_8dc56939eb2ca6c_sm.jpeg
  • 31596f_8dc56939f8a7bf6_sm.jpeg

Damarmbandsur, Pierre Cardin Espace, tillverkat av Jaeger, 40 mm, metall och akryl, ca 70-tal

Boett

Ca 40 mm exkl. krona (42 mm "lug-to-lug"), boett i rostfritt, kromad metall samt akrym, plexiglas

Urtavla/visare

Blå urtavla med index kl. 12, 3, 6 & 6, vita visare utan lysmassa

Urverk

Manuellt, kaliber Jaeger 36

Band/länk

Vitt band i konstmaterial, 23 mm, original

Serienummer/Boettnummer

  • Skick:Tillsynes fungerande, band med tydligt slitage, ett av bandets fästen ersatt

Värdering1 000 - 1 500 SEK
Köparprovision (inkl. moms)22.5%
Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
Fraktavgift (från)180 SEK
KONTAKT

Karljohan Auktioner

Fogsvansen 14

247 32 Södra Sandby

046-10 25 20

info@karljohanauktioner.se

ÖPPETTIDER

Måndag 12-19

Tisdag 12-18

Onsdag 12-18

Fredag 9-13

Stängt: Torsdag, Lördag och Söndag.

Följ oss