31631 Omega, Speedmaster, 42 mm, 145.022, rostfritt stål, 1969

31631a_8dc5694e4496c04_med.jpeg
  • 31631a_8dc5694e4496c04_sm.jpeg
  • 31631b_8dc5695101ecb2a_sm.jpeg
  • 31631c_8dc56951198ca0e_sm.jpeg
  • 31631d_8dc569513209f4b_sm.jpeg
  • 31631e_8dc56973b72ef8f_sm.jpeg
  • 31631f_8dc5695162373da_sm.jpeg
  • 31631g_8dc569707db8350_sm.jpeg
  • 31631h_8dc5697091d7be7_sm.jpeg
  • 31631i_8dc569709cc60a8_sm.jpeg
  • 31631c_8dc5694febb87f7_sm.jpeg
  • 31631b_8dc5694fdbd7d4b_sm.jpeg
  • 31631l_8dc5697a55e7606_sm.jpeg
  • 31631m_8dc5697a64ba60f_sm.jpeg

Herrarmbandsur, kronograf, Omega Speedmaster Professional, s.k. "Pre-Moon", 42 mm, referens 145.022-69 ST, rostfritt stål, ca 1969

Boett

Ca 42 mm exkl. krona (48 mm lug-to-lug), rostfritt stål, skruvboett, s.k. "DO90/DON-bezel", signerad krona, signerat plexiglas

Urtavla/visare

Matt svart urtavla med index målade med lysmassa (Tritium), subdials kl. 3, 6 & 9, vita visare med lysmassa, märkt "T Swiss Made T"

Urverk

Manuellt, kaliber Omega 861

Band/länk

Svart läderband av rallytyp, 20 mm, ej original, tillsynes oanvänt

Serienummer/Boettnummer

29636815

  • Skick:Tillsynes fungerande, boett med bruksslitage och mindre märken, plexiglas med tydliga repor, men utan sprickor, centrumsekund med bortfall av lysmassa, sekundvisare med mindre märke samt viss missfärgning
  • Storlek:39 mm exkl. krona

Värdering35 000 - 40 000 SEK
Köparprovision (inkl. moms)22.5%
Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
KONTAKT

Karljohan Auktioner

Fogsvansen 14

247 32 Södra Sandby

046-10 25 20

info@karljohanauktioner.se

ÖPPETTIDER

Måndag 12-19

Tisdag 12-18

Onsdag 12-18

Fredag 9-13

Stängt: Torsdag, Lördag och Söndag.

Följ oss