31633 Monitor, dykarur, 39 mm, rostfritt stål, 60/70-tal

31633a_8dc5697f0a739ae_med.jpeg
  • 31633a_8dc5697f0a739ae_sm.jpeg
  • 31633a_8dc5697eb7ba81d_sm.jpeg
  • 31633c_8dc5697fa5f1981_sm.jpeg
  • 31633d_8dc5697fb8e66b4_sm.jpeg
  • 31633e_8dc5697fca3424c_sm.jpeg
  • 31633a_8dc5697e4cc4ae8_sm.jpeg
  • 31633b_8dc5697e5810e4f_sm.jpeg

Herrarmbandsur, dykarur, Monitor, 39 mm, rostfritt stål, ca 1960/70-tal

Boett

Ca 39 mm exkl. krona (44,5 mm lug-to-lug), rostfritt stål, skruvboett, vridring i stål med svarta markeringar, plexiglas

Urtavla/visare

Turkos tavla med sunburst, index målade med lysmassa (Tritium), varav 12, 6 & 9 i form av arabiska siffror, datumvisning kl. 3, silverfärgade visare med lysmassa

Urverk

Automatiskt, kaliber ETA 2472

Band/länk

Brunt läderband, 19 mm, ej original

Serienummer/Boettnummer

1872

  • Skick:Tillsynes fungerande, bruksslitage

Värdering4 000 - 5 000 SEK
Köparprovision (inkl. moms)22.5%
Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
Fraktavgift (från)180 SEK
KONTAKT

Karljohan Auktioner

Fogsvansen 14

247 32 Södra Sandby

046-10 25 20

info@karljohanauktioner.se

ÖPPETTIDER

Måndag 12-19

Tisdag 12-18

Onsdag 12-18

Fredag 9-13

Stängt: Torsdag, Lördag och Söndag.

Följ oss