31788 Zeiss Ikon, Contax I, "Chrome", ca 1932, Tyskland

31788a_8dc6137cf08bbb3_med.jpeg
  • 31788a_8dc6137cf08bbb3_sm.jpeg
  • 31788b_8dc6137d061e4ad_sm.jpeg
  • 31788c_8dc6137d199c185_sm.jpeg
  • 31788d_8dc6137d2ff93e6_sm.jpeg
  • 31788e_8dc6137d458281d_sm.jpeg
  • 31788f_8dc6137d5b8c3fa_sm.jpeg
  • 31788g_8dc6137d6e72900_sm.jpeg
  • 31788h_8dc6137d82f4df9_sm.jpeg
  • 31788i_8dc6137d97b652b_sm.jpeg
  • 31788j_8dc6137daeb7ef3_sm.jpeg
  • 31788k_8dc6137dc369d72_sm.jpeg
  • 31788l_8dc6137dd9455a4_sm.jpeg
  • 31788m_8dc6137dea25192_sm.jpeg

Zeiss Ikon, Contax I, "Chrome", Carl Zeiss Jena Tessar 5 0mm 1:3.5, ca 1932, Tyskland, kommer i original bärväska i brunt läder, dansk bruksanvisning medföljer

Serienummer

Kamerahus; U54488

Optik; 1376689

Kuriosa

Contax I med delvis kromat hölje är mycket ovanliga. Ingen säker dokumentation finns, men modellen verkar endast ha marknadsfört i de nordiska länderna

  • Skick:Ej funktionstestad (inlämnare bifogade dock foto som skulle vara taget med kameran), åldersrelaterat bruksslitage med mindre skador och bucklor, väskans läder med slitage samt bruksanvisning med slitage

Värdering8 000 - 10 000 SEK
Köparprovision (inkl. moms)22.5%
Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
Fraktavgift (från)330 SEK
KONTAKT

Karljohan Auktioner

Fogsvansen 14

247 32 Södra Sandby

046-10 25 20

info@karljohanauktioner.se

ÖPPETTIDER

Måndag 12-19

Tisdag 12-18

Onsdag 12-18

Fredag 9-13

Stängt: Torsdag, Lördag och Söndag.

Följ oss