31788 Zeiss Ikon, Contax I, "Chrome", ca 1932, Tyskland
Zeiss Ikon, Contax I, "Chrome", Carl Zeiss Jena Tessar 5 0mm 1:3.5, ca 1932, Tyskland, kommer i original bärväska i brunt läder, dansk bruksanvisning medföljer
Serienummer
Kamerahus; U54488
Optik; 1376689
Kuriosa
Contax I med delvis kromat hölje är mycket ovanliga. Ingen säker dokumentation finns, men modellen verkar endast ha marknadsfört i de nordiska länderna
- Skick:Ej funktionstestad (inlämnare bifogade dock foto som skulle vara taget med kameran), åldersrelaterat bruksslitage med mindre skador och bucklor, väskans läder med slitage samt bruksanvisning med slitage
Värdering | 8 000 - 10 000 SEK |
Köparprovision (inkl. moms) | 22.5% |
Slagavgift (inkl. moms) | 40 SEK |
Fraktavgift (från) | 330 SEK |