271 Svend Aage Holm Sørensen Taklampa "Brutalist Onion" 1960-tal Danmark

2098a_8dc5569a0dbdaa0_med.jpeg
  • 2098a_8dc5569a0dbdaa0_sm.jpeg
  • 2098b_8dc5569a32000ca_sm.jpeg
  • 2098c_8dc5569a59d5fe9_sm.jpeg
  • 2098d_8dc5569a8359161_sm.jpeg
  • 2098e_8dc5569aa9d7e3b_sm.jpeg

Svend Aage Holm Sörensen: 1913-2004

Taklampa "Löklampan" tillverkad av patinerad mässing

Etikettmärkt: holm sørensen & co, made in Denamrk

Diameter: ca 40 cm

Höjd inkl kedja: ca 136 cm

Konditionsrapport: Mindre bruks och åldersbaserat slitage, ej funktionstestad, inga övriga anmärkningar

Svend Aage Holm Sørensen Ceiling lamp "Brutalist Onion" 1960s Denmark

Ceiling lamp "Löklampan" made of patinated brass

Labeled: holm sørensen & co, made in Denmark

Diameter: approx. 40 cm

Height including chain: approx. 136 cm

Condition report: Minor use and age-based wear, not functionally tested, no other remarks

    Värdering2 000 - 3 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211