250 Kruthorn Tyskland München 1800-tal

2808a_8dc5ad536e2fdab_med.jpeg
  • 2808a_8dc5ad536e2fdab_sm.jpeg
  • 2808b_8dc5ad537cafc68_sm.jpeg
  • 2808c_8dc5ad53854b658_sm.jpeg
  • 2808d_8dc5ad538d3001d_sm.jpeg
  • 2808e_8dc5ad5397a7a11_sm.jpeg
  • 2808f_8dc5ad53a4e21d4_sm.jpeg

Kruthorn tillverkad metall & kohorn med graverad stiliserad dekor.

Gjord i stil efter kruthorn till musketörer från 1600-talet men troligtvis tillverkad under 1800-talets andra hälft.

Längd: 40 cm

Konditionsrapport: Märken, Åldersbaserat slitage & mindre sprickor, Inga övriga anmärkningar.

Powder horn Germany Munich from the 19th century

Powder horn made of metal & cow horn with engraved stylized decoration.

Made in the style of powder horns for musketeers from the 17th century but probably manufactured in the second half of the 19th century.

Length: 40 cm

Condition report: Marks, Age-based wear & minor cracks, No other remarks.

    Värdering2 500 - 3 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211