250 Kruthorn Tyskland München 1800-tal
Kruthorn tillverkad metall & kohorn med graverad stiliserad dekor.
Gjord i stil efter kruthorn till musketörer från 1600-talet men troligtvis tillverkad under 1800-talets andra hälft.
Längd: 40 cm
Konditionsrapport: Märken, Åldersbaserat slitage & mindre sprickor, Inga övriga anmärkningar.
Powder horn Germany Munich from the 19th century
Powder horn made of metal & cow horn with engraved stylized decoration.
Made in the style of powder horns for musketeers from the 17th century but probably manufactured in the second half of the 19th century.
Length: 40 cm
Condition report: Marks, Age-based wear & minor cracks, No other remarks.
Värdering | 2 500 - 3 000 SEK |
Köparprovision (inkl. moms) | 25% |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |
Öppettider
Måndag: Stängt
Tisdag: 10:00-19:00
Onsdag: Stängt
Torsdag: 10:00-17:00
Fredag: 10:00-17:00
Lördag: 12:00-15:00
Söndag: Stängt