243 Flintlåspistol Turkiet eller Mellanöstern 1800-tal

2836a_8dc5d182bb12b66_med.jpeg
  • 2836a_8dc5d182bb12b66_sm.jpeg
  • 2836b_8dc5d182c736a91_sm.jpeg
  • 2836c_8dc5d182d2e4237_sm.jpeg
  • 2836d_8dc5d182df0f2d4_sm.jpeg
  • 2836e_8dc5d182e772989_sm.jpeg
  • 2836f_8dc5d182f54cb00_sm.jpeg

Rikligt dekorerad med silverbeslag & silverinläggningar,

Troligtvis tillverkad under 1800-talets första hälft.

Längd: 46 cm

Konditionsrapport: Flintskruv hel men fastrostad, Märken & åldersbaserat slitage. Mindre sprickor, Släpp i inläggningar, Inga övriga anmärkningar.

Flintlock gun Turkey or the Middle East from the 19th century

Richly decorated with silver fittings & silver inlays,

Probably made in the first half of the 19th century.

Length: 46 cm

Condition report: Flint screw complete but heavily rusted, Marks & age-based wear. Minor cracks, Loss in inlays, No other remarks.

    Värdering4 000 - 5 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211