243 Flintlåspistol Turkiet eller Mellanöstern 1800-tal
Rikligt dekorerad med silverbeslag & silverinläggningar,
Troligtvis tillverkad under 1800-talets första hälft.
Längd: 46 cm
Konditionsrapport: Flintskruv hel men fastrostad, Märken & åldersbaserat slitage. Mindre sprickor, Släpp i inläggningar, Inga övriga anmärkningar.
Flintlock gun Turkey or the Middle East from the 19th century
Richly decorated with silver fittings & silver inlays,
Probably made in the first half of the 19th century.
Length: 46 cm
Condition report: Flint screw complete but heavily rusted, Marks & age-based wear. Minor cracks, Loss in inlays, No other remarks.
Värdering | 4 000 - 5 000 SEK |
Köparprovision (inkl. moms) | 25% |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |
Öppettider
Måndag: Stängt
Tisdag: 10:00-19:00
Onsdag: Stängt
Torsdag: 10:00-17:00
Fredag: 10:00-17:00
Lördag: 12:00-15:00
Söndag: Stängt