252 Albert Chorell Jaktkniv / Hirschfängare 1900-tal
Grepp i trä med skuren dekor.
Balja i vitmetall och mässing med graverad dekor av jaktscen.
Märkt: Alb Chorell Eskilstuna
Längd inklusive slida: 45 cm
Längd kniv: 40 cm
Konditionsrapport: Klinga med flertal hack samt avbruten spets. Grepp med sprickor. Balja med dålig passform samt flertal bucklor. Åldersbaserat slitage. Inga övriga anmärkningar.
Albert Chorell Hunting knife / Hirsch trap from the 20th century
Handle in wood with carved decoration.
Bowl in white metal and brass with engraved decoration of a hunting scene.
Marked: Alb Chorell Eskilstuna
Length including sheath: 45 cm
Knife length: 40 cm
Condition report: Blade with several notches and broken tip. Grip with cracks. Tub with poor fit and several dents. Age-based wear and tear. No other remarks.
Värdering | 1 200 - 1 500 SEK |
Köparprovision (inkl. moms) | 25% |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |
Öppettider
Måndag: Stängt
Tisdag: 10:00-19:00
Onsdag: Stängt
Torsdag: 10:00-17:00
Fredag: 10:00-17:00
Lördag: 12:00-15:00
Söndag: Stängt