398 Stig Lindberg 1916-1982 matservis "Spisa Ribb" 1900-tal (33 delar)
Matservis från Gustavsberg tillverkat i flintporslin med randdekor i svart och brunt
Märkt: Spisa-Ribb
Servis består av:
11 st. Djuptallrikar
12 st. Förrättstallrikar
10 st. Varmrättstallrikar
Spisa Ribb matservis tillverkades fram till 1974 och lanserades av Gustavsberg till utställningen H55 i Helsingborg
Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar
Stig Lindberg 1916-1982 dinner set "Spisa Ribb" 20th century (33 parts)
Dining set from Gustavsberg made in flint porcelain with stripe decoration in black and brown
Marked: Spisa-Ribb
Service consists of:
11 pcs. Deep dishes
12 pcs. Appetizer plates
10 pieces. Hot dish plates
Spisa Ribb tableware was manufactured until 1974 and launched by Gustavsberg at the H55 exhibition in Helsingborg
Condition report: Minor use- and age-based wear, no other remarks
Värdering | 2 000 - 3 000 SEK |
Köparprovision (inkl. moms) | 25% |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |
Öppettider
Måndag: Stängt
Tisdag: 10:00-19:00
Onsdag: Stängt
Torsdag: 10:00-17:00
Fredag: 10:00-17:00
Lördag: 12:00-15:00
Söndag: Stängt