398 Stig Lindberg 1916-1982 matservis "Spisa Ribb" 1900-tal (33 delar)

2946a_8dc59417d272933_med.jpeg
  • 2946a_8dc59417d272933_sm.jpeg
  • 2946b_8dc59417e031777_sm.jpeg
  • 2946c_8dc59417f0c9050_sm.jpeg
  • 2946d_8dc59418023d25e_sm.jpeg
  • 2946e_8dc594180e4e9de_sm.jpeg
  • 2946f_8dc594181b00381_sm.jpeg
  • 2946g_8dc59418257a71a_sm.jpeg

Matservis från Gustavsberg tillverkat i flintporslin med randdekor i svart och brunt

Märkt: Spisa-Ribb

Servis består av:

11 st. Djuptallrikar

12 st. Förrättstallrikar

10 st. Varmrättstallrikar

Spisa Ribb matservis tillverkades fram till 1974 och lanserades av Gustavsberg till utställningen H55 i Helsingborg

Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar

Stig Lindberg 1916-1982 dinner set "Spisa Ribb" 20th century (33 parts)

Dining set from Gustavsberg made in flint porcelain with stripe decoration in black and brown

Marked: Spisa-Ribb

Service consists of:

11 pcs. Deep dishes

12 pcs. Appetizer plates

10 pieces. Hot dish plates

Spisa Ribb tableware was manufactured until 1974 and launched by Gustavsberg at the H55 exhibition in Helsingborg

Condition report: Minor use- and age-based wear, no other remarks

    Värdering2 000 - 3 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211