245 Faskinknivar m/ 1848 (2 st)

3078a_8dc62e1f9f56991_med.jpeg
  • 3078a_8dc62e1f9f56991_sm.jpeg
  • 3078b_8dc62e1fbb6a2bd_sm.jpeg
  • 3078c_8dc62e1fd4770d8_sm.jpeg

Faskinknivar med rak, eneggad klinga, handtag i trä och mässing

Mässingskodd balja i svart läder

Blad märkt: A & E .H och ankare

Balja märkt: T. 1 No478 och No 114

Längd inkl balja: 61 cm

Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, plugg i handtag saknas, inga övriga anmärkningar

Faskin knives w/ 1848 (2 pcs)

Faskin knives with straight, single-edged blade, handle in wood and brass

Brass covered tub in black leather

Blade marked: A & E .H and anchor

Tub marked: T. 1 No478 and No 114

Length including tub: 61 cm

Condition report: Use- and age-based wear, plug in handle missing, no other remarks

    Värdering1 200 - 1 500 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211