245 Faskinknivar m/ 1848 (2 st)
Faskinknivar med rak, eneggad klinga, handtag i trä och mässing
Mässingskodd balja i svart läder
Blad märkt: A & E .H och ankare
Balja märkt: T. 1 No478 och No 114
Längd inkl balja: 61 cm
Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, plugg i handtag saknas, inga övriga anmärkningar
Faskin knives w/ 1848 (2 pcs)
Faskin knives with straight, single-edged blade, handle in wood and brass
Brass covered tub in black leather
Blade marked: A & E .H and anchor
Tub marked: T. 1 No478 and No 114
Length including tub: 61 cm
Condition report: Use- and age-based wear, plug in handle missing, no other remarks
Värdering | 1 200 - 1 500 SEK |
Köparprovision (inkl. moms) | 25% |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |
Öppettider
Måndag: Stängt
Tisdag: 10:00-19:00
Onsdag: Stängt
Torsdag: 10:00-17:00
Fredag: 10:00-17:00
Lördag: 12:00-15:00
Söndag: Stängt