253 Kimono Siden Japan 1900-tal

3118a_8dc62df84a557ad_med.jpeg
  • 3118a_8dc62df84a557ad_sm.jpeg
  • 3118b_8dc62df878ec0fe_sm.jpeg
  • 3118c_8dc62df8bbeda34_sm.jpeg

Svart kimono i 100% silke med broderade körsbärsträd i rött

Korta ärmar, öppna sidor och krage

Storlek: M

Etikettmärkt: Plum Blossom

Längd: 132 cm

Mått rakt över vid ärmhåla: 40 cm

Konditionsrapport: Obetydligt slitage, inga övriga anmärkningar

Kimono Silk Japan 20th century

Black kimono in 100% silk with embroidered cherry trees in red

Short sleeves, open sides and collar

Size: M

Labeled: Plum Blossom

Length: 132 cm

Measurements straight across at armhole: 40 cm

Condition report: Insignificant wear, no other remarks

    Värdering800 - 1 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211