466 Polyphon Musikspelare Tyskland omkring 1900

3130a_8dc5f7cbfd95ade_med.jpeg
  • 3130a_8dc5f7cbfd95ade_sm.jpeg
  • 3130b_8dc5f7cc0fa32db_sm.jpeg
  • 3130c_8dc5f7cc24999d7_sm.jpeg
  • 3130d_8dc5f7cc441252d_sm.jpeg
  • 3130e_8dc5f7cc5d032db_sm.jpeg

Troligen tillverkad av: Polyphon-Musikwerke AG i Leipzig

Polyphon / caféautomat i nyrenässans-stil med fodral i bl. a. valnöt

Vitrindörr med valv, skuren, genombruten dekor och front med

svarvade pelare med kannelyr

Myntinkast för femöringar och vevarm på sidan

15 st. Skivor i plåt medöfljer

Höjd: 107 cm

Bredd: 72 cm

Djup: 38 cm

Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitge, repor, märken och stötskador på fodral/faner, invändig mekanik i gott skick och fungerar vid test, inga övriga anmärkningar

Polyphon Music Player Germany circa 1900

Probably made by: Polyphon-Musikwerke AG in Leipzig

Polyphon / cafe vending machine in neo-renaissance style with case in a. walnut

Display door with arch, cut, openwork decor and front with

turned columns with cannelir

Coin insert for fivers and crank arm on the side

15 pcs of sheet metal plates included

Height: 107 cm

Width: 72 cm

Depth: 38 cm

Condition report: Use- and age-based wear, scratches, marks and impact damage to case/veneer, internal mechanics in good condition and working when tested, no other remarks

    Värdering20 000 - 25 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211