247 Dolk Silver & Niello Ryssland 1900-tal

3169a_8dc6123d6213a96_med.jpeg
  • 3169a_8dc6123d6213a96_sm.jpeg
  • 3169b_8dc6123d76a1966_sm.jpeg
  • 3169c_8dc6123d89cf3cf_sm.jpeg
  • 3169d_8dc6123d9c005df_sm.jpeg
  • 3169e_8dc6123dae8f4f2_sm.jpeg

Rysk dolk tillverkad av silver med riklig Niello dekor.

Stämplad: 84 samt Kokoshnik vänd åt höger.

Troligtvis tillverkad under 1900-talets början.

Otydlig tillverkarstämpel.

Längd: 51 cm

Konditionsrapport: Mindre bucklor, repor & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.

Dagger Silver & Niello Russia from the 20th century

Russian dagger made of silver with abundant Niello decoration.

Stamped: 84 and Kokoshnik facing right.

Probably manufactured in the early 20th century.

Unclear maker's stamp.

Length: 51 cm

Condition report: Minor dents, scratches & age-based wear, No other remarks.

    Värdering4 000 - 5 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211