353 Fåtölj "bockfåtölj" 1900-tal

3203a_8dc613ec415ac29_med.jpeg
  • 3203a_8dc613ec415ac29_sm.jpeg
  • 3203b_8dc613ec60045cd_sm.jpeg
  • 3203c_8dc613ec72dacf2_sm.jpeg
  • 3203d_8dc613eca35ebdb_sm.jpeg
  • 3203e_8dc613ecd17ae08_sm.jpeg

Vilostol / loungefåtölj med saxade ben och hög rygg

Stomme tillverkad i olikbetsat lövträ med mörkare detaljer

Snörad sits och rygg i hamparep

Höjd: 90 cm

Sitthöjd: ca. 20 cm

Bredd: 64,5 cm

Konditionsrapport: Mindre bruksslitage, sits i bra skick, mindre repor och märken på stomme, inga övriga anmärkningar

Armchair "trestle chair" 20th century

Easy chair / lounge armchair with scissor legs and high back

Frame made of differently stained hardwood with darker details

Laced seat and back in hemp rope

Height: 90 cm

Seat height: approx. 20 cm

Width: 64.5 cm

Condition report: Minor wear and tear, seat in good condition, minor scratches and marks on frame, no other remarks

    Värdering6 000 - 8 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211