191 Johan Tirén 1853-1911 Akvarell på papper

3583a_8dc62eccab2fe00_med.jpeg
  • 3583a_8dc62eccab2fe00_sm.jpeg
  • 3583b_8dc62eccb85ff16_sm.jpeg
  • 3583c_8dc62eccc6ddd4e_sm.jpeg
  • 3583d_8dc62eccd37843a_sm.jpeg

Skidåkande samer i fjälllandskap.

Akvarell & täckvitt på papper.

Signerad: Johan Tirén

Daterad: 1895

Mått bildyta: 77 x 55 cm

Konditionsrapport: Slitage på ram, Inga övriga anmärkningar.

Johan Tiren 1853-1911 Watercolor on paper

Skiing Sami in a mountain landscape.

Watercolor & off-white on paper.

Signed: Johan Tirén

Dated: 1895

Image area dimensions: 77 x 55 cm

Condition report: Wear on frame, No other remarks.

    Värdering35 000 - 40 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211