699 Golvljusstake Smide 1900-tal

3609a_8dc6831d8d8bcc8_med.jpeg
  • 3609a_8dc6831d8d8bcc8_sm.jpeg
  • 3609b_8dc6831d9eeff88_sm.jpeg
  • 3609c_8dc6831db2d2547_sm.jpeg
  • 3609d_8dc6831dc668ba3_sm.jpeg

Golvljusstake tillverkad i svartmålat gjutjärn med plats för fem ljus

Spiralböjd form på armar och fötter, hammrad dekor på stommen

Höjd: 86 cm

Diameter: 38 cm

Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar

Floor candlestick Wrought iron 20th century

Floor candle holder made of black painted cast iron with room for five candles

Spiral-bent shape on the arms and feet, hammered decoration on the frame

Height: 86 cm

Diameter: 38 cm

Condition report: Minor age-based wear, no other remarks

    Värdering800 - 1 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211