Bilder Golvlampa Louis Poulsen AJ

Golvlampa Louis Poulsen AJ

4300 SEK

Värdering: 6 000 SEK

Den ikoniska AJ golvlampan från Louis Poulsen designades av legendariska formgivaren Arne Jacobsen 1960. Med sitt karakteristiska armaturhuvud ger AJ golvlampan direkt och riktningsbestämt ljus och sprider ljuset behagligt i rummet på grund av sin vitlackerade insida. Lampan har en ställbar skärm för att optimalt anpassa ljusspridningen och är mångsidig nog att användas som läslampa vid en favoritfåtölj eller som arbetslampa vid skrivbordet.

Smärre skador i lackeringen. Smärre slitage.

Rekomo Auctions

Flöjelbergsgatan 11-13
431 37 Mölndal
Göteborg

auctions@rekomo.se
010-3333 111

MATTA, Marocko, ull, ca 200 x 295 cm

Värdering: 6 000

Bud: 3 000 SEK

GLOBAL, knivblock, 6 delar, 2000-tal

Värdering: 400

Bud: 1 800 SEK

MINA CARLSSON-BREDBERG, akvarell på papper, vy över Stockholm, signerad

Värdering: 1 500

Bud: 750 SEK

BARSTOL, Pedrali, Italien, 2000-tal

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 7 minuter