Bilder Nils Emil Lundström Servis Rörstrand "Ostindia" 1900-tal (28 delar)

Nils Emil Lundström Servis Rörstrand "Ostindia" 1900-tal (28 delar)

1400 SEK

Värdering: 3 000 SEK

Servis ur Rörstrands "Ostindia"-serie.
Märkta: Rörstrand, East Indies, Ostindia Sweden
Innehållande:
12 st. Mattallrikar ø 24 cm
10 st. Tallrikar ø 21 cm
1 st. Karott med lock
1 st. Salladsskål ø 23 cm
1 st. Kanna
1 st. Stort fat längd 32 cm
1 st. Fat längd 27 cm
1 st. Skål längd 23 cm

Konditionsrapport: Bruksslitage, mindre repor, nagg/lagning på skål, inga övriga anmärkningar.

Nils Emil Lundström Tableware Rörstrand "Ostindia" 20th century (28 parts)

Tableware from Rörstrand's "Ostindia" series.
Tagged: Rörstrand, East Indies, Ostindia Sweden
Containing:
12 pcs. Dinner plates ø 24 cm
8 pcs. Plates ø 21 cm
1 pc. Soup bowl with lid
1 pc. Salad bowl ø 23 cm
1 pc. Pitcher
1 pc. Serving dish length 27 cm
1 pc. Serving dish length 32 cm
1 pc. Bowl length 23 cm

Condition report: Use wear, minor scratches, notch/repair on bowl, no other remarks.

Gunghäst Gemla, 1900-talets första hälft

Värdering: -

Bud: 2 200 SEK

Slutar om 10 timmar 10 minuter

Stop silver, Barock-stil, GAB

Värdering: -

Bud: 5 000 SEK

Slutar om 10 timmar 11 minuter

Mårten Andersson färglitografi "Brudparet" signerad

Värdering: -

Bud: 6 600 SEK

Bokskåp sekelskiftet

Värdering: -

Bud: 1 500 SEK