Bilder Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal

Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal

900 SEK

Värdering: 800 SEK

Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad
Okänd slöjdare

Längd kniv: 17 cm
Längd inklusive slida: 20 cm

Konditionsrapport: Märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.

Half-horn knife Samicraft from the 20th century
Made of leather, birch & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed
Unknown crafter

Knife length: 17 cm
Length including sheath: 20 cm

Condition report: Marks & age-based wear, No other remarks.

Vägglampor, ett par, glas och metall

Värdering: 300

Bud: 120 SEK

Diverse. Bl.a Nysilver, Brevvåg, CD Skivor m.m.

Värdering: -

Bud: 100 SEK

Göran Wärff, Kosta Boda, "Runor", skål i glas med dekor av hällristningar

Värdering: -

Bud: 120 SEK

Eldstadsutensilier

Värdering: -

Bud: 300 SEK