Bilder Ljuskrona barockstil 1900-talets första hälft

Ljuskrona barockstil 1900-talets första hälft

1600 SEK

Värdering: 5 000 SEK

Stomme i mässing med handblåst stamglas och klotformad underdel Tolv armar behängd med olikslipta prismor i klarglas och röktonat glas Elektrifierad för nio ljuspunkter Höjd: ca. 100 cm Bredd: ca. 60 cm
Konditionsrapport: Mindre bruksslitage, märken och repor, mindre nagg på prismor, ej funktionstestad, inga övriga anmärkningar
Baroque style chandelier, first half of the 20th century Frame in brass with hand-blown stem glass and spherical lower part Twelve arms covered with differently cut prisms in clear glass and smoke tinted glass Electrified for nine light points Height: approx. 100 cm Width: approx. 60 cm Condition report: Minor wear and tear, marks and scratches, minor chipping on prisms, not functionally tested, no other remarks

Matta, Orientalisk

Värdering: -

Bud: 1 000 SEK

Skålfat, Per Hammarström

Värdering: -

Bud: 600 SEK

Figurin, "Johanna", Lisa Larson, Gustavsberg

Värdering: -

Bud: 800 SEK

Skålar, Bertil Vallien, Boda-Åfors

Värdering: -

Bud: 700 SEK