Auktioner 4st Stolar Ton NO 30

Bilder 4st Stolar Ton NO 30

4st Stolar Ton NO 30

5 timmar 35 minuter

2024-10-05 17:00

2800 SEK

Värdering: 14 000 SEK

Karmstolar från Ton. Modellen heter No 30 och formgavs redan 1859 av Michael Thonet och är en av världens mest omtyckta klassiker. Stolarna är i vitlackerad bok och plywood med klädd sits i brunt läder.

Stolarna har en del färgbortfall i den vita lacken på ett par ställen (se bild). Lädret i mycket bra skick. En stol är "knäckt" vid fästet till ena armstödet, men det påverkar inte funktionen (se bild).

Rekomo Auctions

Flöjelbergsgatan 11-13
431 37 Mölndal
Göteborg

auctions@rekomo.se
010-3333 111

4st Stolar Ton NO 30

Värdering: 14 000

Bud: 2 800 SEK

Göteborg

Slutar om 5 timmar 35 minuter

SPEGEL, 1940-tal

Värdering: 600

Bud: 200 SEK

Slutar om 5 timmar 35 minuter

BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt

Värdering: 800

Bud: 600 SEK

Slutar om 5 timmar 37 minuter

Stol Vitra Softshell

Värdering: 4 000

Bud: 400 SEK

Göteborg

Slutar om 5 timmar 38 minuter