Produkter

Samtliga kategorier
27011st objekt

CARL-HARRY STÅLHANE (1920-1990), Vas, Rörstrand, sign. CHS.

Värdering: 100

Bud: 1 000 SEK

Slutar om 14 timmar 22 minuter

INGVAR HILDINGSSON, pall, furu, brännmärkt I.H. 1900-talets andra hälft

Värdering: 100

Bud: 1 400 SEK

JOHANNE BERGER, Vas, fajans, för Royal Copenhagen, Danmark, singerad och numrerad, 1960-tal

Värdering: 100

Bud: 300 SEK

TAISTO KAASINEN (Finland, 1918-1980), figurin, keramik, Arabia, Valross

Värdering: 100

Bud: 1 000 SEK

ARTHUR PERCY, Gefle Uppsala/Ekeby, tekoppar med fat, 4 st, modell "variant"

Värdering: 100

Bud: 450 SEK

DOCKHUS, Lundby, 4 våningar, med elektricitet, 1970-tal

Värdering: 100

Bud: 100 SEK

CYKEL, unisex, Sögreni of Copenhagen, samtida, 7-växlad

Värdering: 100

Bud: 2 400 SEK

GRYTHYTTAN, karmstolar, ett par, brickmärkta Grythyttan klassiker, sen tillverkning

Värdering: 100

Bud: 2 600 SEK

HANDKVARN, kolmårdsmarmor, 18/1900-tal

Värdering: 100

Bud: 250 SEK

SNUSHUND, mörkbetsad björkrot, 1800-tal

Värdering: 100

Bud: 900 SEK

FÅTÖLJER, ett par, Oscar Bernströms möbelfabrik i Åseda, Swedish modern, 1940-tal

Värdering: 100

Bud: 200 SEK

TEKANNA, Broadhead & Co, Sheffield, England, tenn, 1800-tal

Värdering: 100

Bud: 0 SEK

SHAKER, Nysilver, Art Deco, 1930/40-tal

Värdering: 100

Bud: 300 SEK

TECHNOFIX, Trick motorcykel, Tyskland, ca 1950

Värdering: 100

Bud: 100 SEK

MODELLBIL, VOLVO "PV 544", Revell, 1900-tal

Värdering: 100

Bud: 250 SEK

RAGNAR PERSON (1905-1993), Olja på duk, sign. RP

Värdering: 100

Bud: 1 400 SEK

SERVERINGSVAGN, "Nr 879" AB Nybrofabfriken, 1950-tal, delvis frostat glas/mahogny

Värdering: 100

Bud: 1 500 SEK

SVANTE SKOGH, Sideboard, modell PI 12, Möbelfabriken Balder, Vaggeryd, 1950/60-tal

Värdering: 100

Bud: 3 000 SEK

BOKHYLLA, möjligen Kurt Qstervig, teak, 1950/60-tal, hyllplan, skjutdörrar med bakomliggande hyllplan, vitrinskåp

Värdering: 100

Bud: 1 300 SEK

OMEGA, Constellation, Chronometer, armbandsur, 35 mm, automatisk

Värdering: 100

Bud: 2 600 SEK

PABLO PICASSO (1881-1973), efter, skulptur, brons, signerad Picasso

Värdering: 100

Bud: 1 600 SEK

STIG LINDBERG (1916-1982), "Tahiti", tekoppar med fat samt sockerskål, 11 delar, Gustavsberg, porslin

Värdering: 100

Bud: 3 200 SEK

STIG LINDBERG (1916-1982), Servisdelar, 36 delar, "Berså", flintgods, Gustavsberg

Värdering: 100

Bud: 1 200 SEK

STIG LINDBERG (1916-1982), "Adam", servis, 28 delar, porslin, Gustavsberg, i produktion mellan 1959-1974

Värdering: 100

Bud: 1 000 SEK

IRMA KRONLUND (1919-2008), matta, röllakan, sign. KLH och IK (Kronobergs Läns Hemslöjd, Irma Kronlund), 1950/60-tal

Värdering: 100

Bud: 4 800 SEK

REKLAMCYKEL I FORM AV HÖGHJULING, 1900-talets första hälft

Värdering: 100

Bud: 1 300 SEK

PUCH FLORIDA, Moped, 1962, 2-växlad

Värdering: 100

Bud: 12 500 SEK

TRÄDGÅRDSSOFFA, metall, bemålad, 1900-tal

Värdering: 100

Bud: 1 000 SEK

TRÄDGÅRDSSOFFA, 1900-tal, bemålat trä, gavlar i gjutjärn

Värdering: 100

Bud: 1 100 SEK

WALDEMAR LORENTZON (1899-1984), olja på duk, "Visionen", dat. 1952, sign. Lorentzon

Värdering: 100

Bud: 6 400 SEK

SVEN X:et ERIXSON (1899-1970), Olja på duk, "Från Mekrossla", dat. 1951.

Värdering: 100

Bud: 8 000 SEK

BERNDT FRIBERG (1899-1981), miniatyrvaser samt skålar, 12 st, Gustavsbergs Studio, stengods, ristade signaturer med Gustavsbergs studiohand

Värdering: 100

Bud: 5 200 SEK

BERNDT FRIBERG (1899-1981), vaser & skål, Gustavsbergs Studio, stengods, ristade signaturer Gustavsbergs studiohand

Värdering: 100

Bud: 3 200 SEK

BERNDT FRIBERG (1899-1981), vas, Gustavsbergs Studio, stengods, ristad signatur, Gustavsbergs studiohand, årsbokstav H.

Värdering: 100

Bud: 1 000 SEK

BERTIL BRISBORG, Bordslampa, 1940/50-tal, för Nordiska Kompaniet, modell 30595, märkt, Swedish modern

Värdering: 100

Bud: 8 600 SEK

Karmstol "Triva" NK Verkstäder Nyköping, 1950-1960 tal

Värdering: -

Bud: 125 SEK

Johnny Mattsson ölgås/kåsa, snidad teak

Värdering: -

Bud: 900 SEK

Båtmodell

Värdering: -

Bud: 900 SEK

Lisa Larson Gustavsberg "Säl" signerad Lisa L Sweden

Värdering: -

Bud: 350 SEK

Lisa Larson Gustavsberg "Älg" signerad Lisa L Sweden

Värdering: -

Bud: 450 SEK

Lisa Larson Gustavsberg "Isbjörn" signerad Lisa L Sweden

Värdering: -

Bud: 400 SEK

Kamera Mamiya 16

Värdering: -

Bud: 350 SEK

Picasso litografi, daterad 28.12.61

Värdering: -

Bud: 750 SEK

Lisa Larson figuriner, 3 stycken

Värdering: -

Bud: 700 SEK

Margareta Hennix Gustavsberg "Flaggjunkare" potta, flintgods

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Flakmoped Carrier

Värdering: -

Bud: 21 000 SEK

Moped Monarped

Värdering: -

Bud: 3 000 SEK

Plåtburk

Värdering: -

Bud: 100 SEK

Eero Aarnio "Puppy" MeToo Colection, Magis, Italien

Värdering: -

Bud: 700 SEK

Bänk, Børge Mogensen, modell 3171, Fredericia stolefabrik, formgiven 1956

Värdering: -

Bud: 4 000 SEK

Miniatyrer, Rörstrand

Värdering: -

Bud: 2 400 SEK

Enarmad Bandit, Tip Top

Värdering: -

Bud: 1 700 SEK

Børge Mogensen, fåtöljer "Spanska Stolen", Fredericia Stolefabrik, Danmark

Värdering: -

Bud: 35 000 SEK

Herrarmbandsur Breitling

Värdering: -

Bud: 6 500 SEK

Hatz, Felix, olja, 'Dynamitkuren' - Söndrumsmotiv, signerad och daterad 46, 60 x 72 cm, proveniens: Egon Östlund, a tergo utställningsetiketter Riksförbundet för Bildande Konst

Värdering: 7 000

Bud: 0 SEK

Värdering: 14 000

Bud: 0 SEK

Persson, Ragnar (RP), olja, snickarverkstad, sign, 46 x 55 cm

Värdering: 3 200

Bud: 0 SEK

Värdering: 14 000

Bud: 0 SEK

Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, "Saraband", signerad, höjd 34 cm

Värdering: 1 100

Bud: 0 SEK

Agius, Lorenzo, fotografi, "Keith Richards", signerad och numrerad 1/25, synlig bildyta 45 x 55 cm

Värdering: 46 000

Bud: 0 SEK