Auktionshuset Metropol

Auktionshusets profil

Auktionshuset Metropol

Vi på Metropol håller auktion varje vecka med dekorativa föremål för de inredningsintresserade liksom bättre konst och antikviteter för de riktigt kräsna. Utvecklingen är mycket positiv och visar att vårt breda koncept och budgivning via internet är mycket framgångsrikt.

Vi delar upp försäljningen i tre kanaler och har härigenom både det smala och det breda under samma tak. Alla föremål presenteras med bild på www.metropol.se där köparna kan följa budgivningen och själva lägga bud. Utbudet inför varje auktion blir därmed tillgängligt för såväl en lokal som en internationell kundkrets.

Givetvis säljer vi även mindre exklusiva objekt, såsom prydnadsföremål, inredningsdetaljer, glas, silver och porslin m.m.

Kontakta Auktionshuset Metropol

Sveavägen 116
113 50 Stockholm

08- 673 48 80

info@metropol.se

Aktuella auktioner

Litografi Helene Billgren (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 124/150. Bladets mått: 54x39cm, oramad

Värdering: -

Bud: 900 SEK

Slutar om 10 dagar

Fåtöljer ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Svartbetsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 65 cm. Djup: ca 63 cm. Höjd: 77 cm, sitthöjd: ca 38 cm

Värdering: -

Bud: 9 800 SEK

Slutar om 10 dagar

Fat rostfritt, Sigurd Persson (1914-2003), Sverige. Cultura Metal Helsingborg, 45x45 cm

Värdering: -

Bud: 500 SEK

Slutar om 3 dagar

Väggpendyl 1890-tal. Höjd: 120 cm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 3 dagar

Färglitografi Rolf Steinberg. Signerad, numrerad 43/70, daterad -92 cm, yttermått inklusive ram: 53x43 cm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 3 dagar

Färglitografi Carin Adler (f. 1929), Sverige. Skärgård, Juni. Signerad, numrerad 240/250 cm, yttermått inklusive ram: 49x62 cm

Värdering: -

Bud: 100 SEK

Parti linnedukar + vepor, bland annat knypplat, olika storlekar & modeller

Värdering: -

Bud: 100 SEK

Fat 2 st, Ekeby, bland annat Ingrid Atterberg. Längd: 22-26 cm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Färglitografi Lars Pirak (1932-2008), Sverige. Signerad, numrerad 133/310. Färglitografi, bildmått: 45x58 cm, yttermått inklusive ram: 61x74 cm

Värdering: -

Bud: 600 SEK

Fotoramar 3 st, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 19-20 cm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Parti linnedukar & servetter olika storlekar & mönster

Värdering: -

Bud: 100 SEK

Väggbonad Inger af Klercker, 63x100cm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Visa fler objekt