Auktionshuset Metropol
Auktionshusets profil
Auktionshuset Metropol
Vi på Metropol håller auktion varje vecka med dekorativa föremål för de inredningsintresserade liksom bättre konst och antikviteter för de riktigt kräsna. Utvecklingen är mycket positiv och visar att vårt breda koncept och budgivning via internet är mycket framgångsrikt.
Vi delar upp försäljningen i tre kanaler och har härigenom både det smala och det breda under samma tak. Alla föremål presenteras med bild på www.metropol.se där köparna kan följa budgivningen och själva lägga bud. Utbudet inför varje auktion blir därmed tillgängligt för såväl en lokal som en internationell kundkrets.
Givetvis säljer vi även mindre exklusiva objekt, såsom prydnadsföremål, inredningsdetaljer, glas, silver och porslin m.m.
Aktuella auktioner
Litografi Helene Billgren (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 124/150. Bladets mått: 54x39cm, oramad
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 900 SEK
Slutar om 10 dagar
Fåtöljer ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Svartbetsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 65 cm. Djup: ca 63 cm. Höjd: 77 cm, sitthöjd: ca 38 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 9 800 SEK
Slutar om 10 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 500 SEK
Slutar om 3 dagar
Färglitografi Rolf Steinberg. Signerad, numrerad 43/70, daterad -92 cm, yttermått inklusive ram: 53x43 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 50 SEK
Slutar om 3 dagar
Färglitografi Carin Adler (f. 1929), Sverige. Skärgård, Juni. Signerad, numrerad 240/250 cm, yttermått inklusive ram: 49x62 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 100 SEK
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 100 SEK
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 50 SEK
Färglitografi Lars Pirak (1932-2008), Sverige. Signerad, numrerad 133/310. Färglitografi, bildmått: 45x58 cm, yttermått inklusive ram: 61x74 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 600 SEK
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 50 SEK
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 100 SEK