Auktionshuset Metropol
Auktionshusets profil
Auktionshuset Metropol
Vi på Metropol håller auktion varje vecka med dekorativa föremål för de inredningsintresserade liksom bättre konst och antikviteter för de riktigt kräsna. Utvecklingen är mycket positiv och visar att vårt breda koncept och budgivning via internet är mycket framgångsrikt.
Vi delar upp försäljningen i tre kanaler och har härigenom både det smala och det breda under samma tak. Alla föremål presenteras med bild på www.metropol.se där köparna kan följa budgivningen och själva lägga bud. Utbudet inför varje auktion blir därmed tillgängligt för såväl en lokal som en internationell kundkrets.
Givetvis säljer vi även mindre exklusiva objekt, såsom prydnadsföremål, inredningsdetaljer, glas, silver och porslin m.m.
Aktuella auktioner
Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Malin ur serien Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 18 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 600 SEK
Slutar om 10 dagar
Akvarell Hugo Backmansson (1860-1953), Damporträtt. Signerad, akvarell, daterad 1940,47x30 cm, yttermått inklusive ram: 60x44
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 600 SEK
Slutar om 10 dagar
Slutar om 3 dagar
Vilfåtölj Tord Björklund (1939-2018), Sverige. Skye, för IKEA, benställning i kromad metall, svart skinnklädsel. Längd: 160 cm. Bredd: cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 3 200 SEK
Slutar om 3 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 900 SEK
Slutar om 3 dagar
Oljemålning Carl Johansson. Signerad, daterad 1929, vinterlandskap. Olja på duk. 46x64 cm, yttermått inklusive ram: 63x82 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 1 400 SEK
Slutar om 3 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 1 400 SEK
Slutar om 3 dagar
Slutar om 3 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 50 SEK
Slutar om 3 dagar
Slutar om 3 dagar
Slutar om 3 dagar