Auktionsbyrån Effecta AB

Auktionshusets profil

Auktionsbyrån Effecta AB

Stads- och kvalitétsauktioner i Västerås. Det största auktionsföretaget i Västmanland

Auktionsbyrån Effecta AB är etablerad 1983 i Västerås av Tapio Hurtta och har sedan starten genomfört ca 1200 auktioner.

Företaget har för närvarande 9 heltidsanställda medarbetare. Arbetsområdet räknas till hela Mellansverige. Konst och antikviteter värderas av värderingsmän förordnade av handelskammaren.

Effecta håller auktioner varje måndag och Kvalitén vår och höst. En av företagets specialiteter är att erbjuda nyckelfärdiga lösningar vid avveckling av hem.

Kontakta Auktionsbyrån Effecta AB

Österleden 2
721 35 Västerås

Tel: 021-10 84 20, Fax: 021-10 84 29

tapio.hurtta@byraneffecta.se

Aktuella auktioner

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, blandteknik

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Västmanland

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Västmanland

SPEGEL, teak, 1950/1960-tal

Värdering: 800

Bud: 200 SEK

Västmanland

SPEGEL, teak, 1950/1960-tal

Värdering: 1 000

Bud: 0 SEK

Västmanland

SCHACKSPEL / BACKGAMMONSPEL, trä, Orient-Express

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Västmanland

TEXTILTAVLA, figurmotiv

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Västmanland

TAKKRONA, samt kandelaber, smide och glas

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Västmanland

KAFFESKEDAR, 14 st, silver, "Herrgård", Mema, 1990-1997, ca 223 g

Värdering: 1 500

Bud: 1 400 SEK

Västmanland

BILJARDBOLLAR, "Excellenta", 1900-tal

Värdering: 400

Bud: 200 SEK

Västmanland

MATTA, 237x164

Värdering: 800

Bud: 0 SEK

Västmanland

TAKLAMPA, Juus

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Västmanland

LAMPKUPA, glas

Värdering: 400

Bud: 200 SEK

Västmanland

Visa fler objekt