Hallands Auktionsverk AB

Auktionshusets profil

Hallands Auktionsverk AB

Hallands Auktionsverk AB var tidigare en del i Crafoordsfären och hette då Crafoord Auktioner i Halmstad. Sedan oktober 2001 drivs verksamheten i egen regi av Martin Laurell, som startade upp verksamheten i Halmstad i sin egenskap av chef för Crafoord Auktioner 1999.

Martin Laurell har, förutom en Fil Kand i Konstvetenskap vid Lunds Universitet bland annat studerat ekonomi och historia och har även en lång och gedigen auktionsvana. Sedan mitten av 1980-talet har han bland annat varit chef för Bukowskis i södra Sverige, driftsledare vid Ellekilde Auktionshus i Köpenhamn och chef för Crafoord Auktioner, såväl i Sverige som i Danmark.

Han har även ett personligt förordnande som värderingsman för Sveriges Handelskamrar.

Kontakta Hallands Auktionsverk AB

Nässjögatan 6
302 47 Halmstad

Tel: 035-15 69 00, Fax: 035-15 69 05

info@hallandsauktionsverk.se

Aktuella auktioner

Okänd designer, golvlampa, metall och porslin, total h 160 cm

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

2 delar leksaker, plåt, järnvägsstation Märklin respektive garage Falck, l 40 respektive 44 cm, slitage

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Parti modellbilar; Tekno, Corgi, Husky mm

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Kaffe- samt thekanna, flintgods, Rörstrand Bengali, h 15 - 20 cm

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Tvättservis, 6 delar, flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900; tvättfat, handkanna, nattkärls samt skålar och vas, dekor av gripar mm, tvättfat dia 39 cm, proveniens Lennart Hanssons Rörstrandsamling

Värdering: 1 100

Bud: 0 SEK

Parti leksaker, plysch mm, bland annat hund möjligen Steiff samt Holiday Fair, Hedaya 1964

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Parti modern design; Rörstrand, Uppsala Ekeby, Design House Stockholm mm

Värdering: 400

Bud: 300 SEK

5 delar, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde; 2 skålar på fot, sockerskål med lock mm

Värdering: 1 100

Bud: 0 SEK

Stubelius, Arne, kolteckning, ritande barn, signerad, synlig pappersstorlek 28 x 19 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skulptur/vas, vitopak glasmassa, signerad och etikettmärkt, h 43 cm

Värdering: 500

Bud: 400 SEK

Parti leksaker mm, bland annat Fred Flintas bil och Viewmaster

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Parti smycken och bijouterier

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Visa fler objekt