Hallands Auktionsverk AB

Auktionshusets profil

Hallands Auktionsverk AB

Hallands Auktionsverk AB var tidigare en del i Crafoordsfären och hette då Crafoord Auktioner i Halmstad. Sedan oktober 2001 drivs verksamheten i egen regi av Martin Laurell, som startade upp verksamheten i Halmstad i sin egenskap av chef för Crafoord Auktioner 1999.

Martin Laurell har, förutom en Fil Kand i Konstvetenskap vid Lunds Universitet bland annat studerat ekonomi och historia och har även en lång och gedigen auktionsvana. Sedan mitten av 1980-talet har han bland annat varit chef för Bukowskis i södra Sverige, driftsledare vid Ellekilde Auktionshus i Köpenhamn och chef för Crafoord Auktioner, såväl i Sverige som i Danmark.

Han har även ett personligt förordnande som värderingsman för Sveriges Handelskamrar.

Kontakta Hallands Auktionsverk AB

Nässjögatan 6
302 47 Halmstad

Tel: 035-15 69 00, Fax: 035-15 69 05

info@hallandsauktionsverk.se

Aktuella auktioner

Kåks, Olle, färglito, komposition, signerad och numrerad 56/180, daterad 1975, synlig pappersstorlek 60 x 45 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Léon, May K, färglito, Barscen, signerad och numrerad 21/260, synlig pappersstorlek 74 x 55 cm

Värdering: 300

Bud: 200 SEK

Nykvist/Petersen, utställningsaffisch, 1991, 50 x 70 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik med monterade strasstenar, pyritkluster, konstpärlor och hajskinn, h 26 cm

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Léon, May K, färglito, Kurtiserande par, signerad och numrerad 17/120, synlig pappersstorlek 31 x 26 cm

Värdering: 300

Bud: 200 SEK

Léon, May K, färglito, Madonna, signerad och numrerad 12/99, synlig pappersstorlek 41 x 28 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), halsband/kors, keramik med röd korall och strasstenar, kors h 17 cm

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), ring, keramik med monterade strasstenar och pärlor, signerad, l 5 cm

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Okänd dansk designer, 1960-tal, golvlampa, aluminium och palisander, justerbar höjd

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), ring, keramik med monterade strasstenar, pärlor, bärnsten och ammonit, signerad, l cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Assur, Jens, utställningsaffisch, Hishultl 2000, 50 x 70 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

De L'isle, Guillaume, karta, kopparstucken, "Carte des Antilles Françoises..." 1717, synlig pappersstorlek 49 x 33 cm

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Visa fler objekt