Hallands Auktionsverk AB
Auktionshusets profil
Hallands Auktionsverk AB
Hallands Auktionsverk AB var tidigare en del i Crafoordsfären och hette då Crafoord Auktioner i Halmstad. Sedan oktober 2001 drivs verksamheten i egen regi av Martin Laurell, som startade upp verksamheten i Halmstad i sin egenskap av chef för Crafoord Auktioner 1999.
Martin Laurell har, förutom en Fil Kand i Konstvetenskap vid Lunds Universitet bland annat studerat ekonomi och historia och har även en lång och gedigen auktionsvana. Sedan mitten av 1980-talet har han bland annat varit chef för Bukowskis i södra Sverige, driftsledare vid Ellekilde Auktionshus i Köpenhamn och chef för Crafoord Auktioner, såväl i Sverige som i Danmark.
Han har även ett personligt förordnande som värderingsman för Sveriges Handelskamrar.
Kontakta Hallands Auktionsverk AB
Nässjögatan 6
302 47
Halmstad
info@hallandsauktionsverk.se
Aktuella auktioner
Kåks, Olle, färglito, komposition, signerad och numrerad 56/180, daterad 1975, synlig pappersstorlek 60 x 45 cm
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 200 SEK
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik med monterade strasstenar, pyritkluster, konstpärlor och hajskinn, h 26 cm
Värdering: 500 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Léon, May K, färglito, Kurtiserande par, signerad och numrerad 17/120, synlig pappersstorlek 31 x 26 cm
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 200 SEK
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 600 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), ring, keramik med monterade strasstenar och pärlor, signerad, l 5 cm
Värdering: 400 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), ring, keramik med monterade strasstenar, pärlor, bärnsten och ammonit, signerad, l cm
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK