Produkter

Auktioner Objekt utvalda av auktion.se
Objekt utvalda av auktion.se
148st objekt

Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 20/250. Färglitografi, bildmått: 26x90 cm, yttermått inklusive ram: 39x101 cm

Värdering: -

Bud: 1 900 SEK

Slutar om 19 timmar 1 minut

LISA LARSON, figur, stengods, "Bulldog Maxi", ur serien "Kennel"se formgiven 1972, Gustavsberg

Värdering: 7 000

Bud: 4 800 SEK

Slutar om 19 timmar 2 minuter

JOAN MIRÓ (Spanien, 1893-1983), etsning och färgakvatint, signerad och numrerad X/L

Värdering: 14 000

Bud: 13 000 SEK

Slutar om 19 timmar 4 minuter

EERO SARINEN, 4 st karmstolar, "Tulip", Knoll Studio, modellen formgiven år 1956

Värdering: 10 000

Bud: 8 200 SEK

Slutar om 19 timmar 16 minuter

MOSSE STOOPENDAAL (1901-1948), olja på duk, signerad och daterad 47

Värdering: 20 000

Bud: 11 000 SEK

Slutar om 19 timmar 28 minuter

BRUNO MATHSSON, fåtöljer, 1 par, "Jetson", DUX

Värdering: 12 000

Bud: 10 500 SEK

Slutar om 19 timmar 30 minuter

BRUNO MATHSSON, 1 par fåtöljer, "Jetson", DUX, 1990-tal

Värdering: 20 000

Bud: 14 000 SEK

Slutar om 19 timmar 44 minuter

Serigrafi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 96/100, daterad 1983, Nocturn. Silkscreen, Silkscreen, bildmått: 50x80 cm, yttermått inklusive ram: 73x103 cm

Värdering: -

Bud: 1 000 SEK

Slutar om 19 timmar 47 minuter

STIG LINDBERG, figur, stengods, "Springare", studio Gustavsberg, signerad

Värdering: 2 500

Bud: 4 200 SEK

Slutar om 19 timmar 56 minuter

JOSEF FRANK, 1 par gardinlängder, "Vegetable tree", linne, Firma Svenskt Tenn,

Värdering: 3 000

Bud: 5 400 SEK

Slutar om 19 timmar 58 minuter

SKÅP, allmoge, 1700-/1800-tal, tvådelat, original blomstermålning

Värdering: 15 000

Bud: 5 000 SEK

Slutar om 20 timmar 6 minuter

HÄNGSKÅP, allmoge, tillskrivet rosmålaren Jöns Månsson, Forsa, Hälsingland, daterat 1795

Värdering: 45 000

Bud: 60 000 SEK

Slutar om 20 timmar 14 minuter

ROYAL COPENHAGEN, servisporslin, "Musselmalet", bla modell 1035 samt 1037

Värdering: 2 000

Bud: 3 000 SEK

Slutar om 20 timmar 18 minuter

ROYAL COPENHAGEN, 12 assietter, porslin, "Musselmalet", modell 1087

Värdering: 3 000

Bud: 1 600 SEK

Slutar om 20 timmar 20 minuter

ROYAL COPENHAGEN, kaffekanna, sockerskål och gräddkanna porslin, "Musselmalet", modell 1030, 1031 samt 1112

Värdering: 2 000

Bud: 2 600 SEK

Slutar om 20 timmar 22 minuter

ROYAL COPENHAGEN, skål, porslin, "Musselmalet", helblond, modell 1061

Värdering: 4 000

Bud: 3 000 SEK

Slutar om 20 timmar 24 minuter

Fåtölj Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Tank chair, modell 400,1940-tal, stomme i björklaminat, omklädd. Bredd: 77 cm. Höjd: 65 cm. Djup: 77 cm, sitthöjd 37 cm

Värdering: -

Bud: 20 500 SEK

Slutar om 20 timmar 30 minuter

ISAO HOSOE, soffbord, glas, "Mies", Tonelli, sent 1900-tal

Värdering: 3 000

Bud: 1 000 SEK

Slutar om 20 timmar 36 minuter

KARIN MOBRING, 1 par fåtöljer, "Amiral", Ikea, 1900-talets andra hälft

Värdering: 12 000

Bud: 8 400 SEK

Slutar om 20 timmar 40 minuter

Matservis 47 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Diameter: 17,5-23,5

Värdering: -

Bud: 14 500 SEK

Slutar om 20 timmar 43 minuter

JENNY NYSTRÖM (1854-1946), olja på duk, signerad och daterad Klubben 1910

Värdering: 12 000

Bud: 14 500 SEK

Slutar om 20 timmar 46 minuter

CHOPARD, damarmbandsur, 18k guld, 1900-talets andra hälft, tot vikt ca 32 g

Värdering: 3 000

Bud: 5 000 SEK

Slutar om 20 timmar 50 minuter

CARTIER, damarmbandsur, förgyllt silver, Tank, Must de Cartier

Värdering: 5 000

Bud: 4 400 SEK

Slutar om 21 timmar 2 minuter

KAKELUGN, fajans, Stockholm, ca 1790

Värdering: 50 000

Bud: 15 000 SEK

Slutar om 21 timmar 40 minuter

Terrin med lock, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Längd: 24 cm. Diameter: 22 cm

Värdering: -

Bud: 1 500 SEK

Slutar om 21 timmar 42 minuter

Skulptur Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Les deux arbres/De två träden, kallbrons. Signerad Gudmar. Höjd: 27 cm inklusive sockel i sten

Värdering: -

Bud: 15 000 SEK

Oljemålning Axel Kargel (1896-1971), Sverige. Sandviks hus II. Signerad, daterad 1967. Olja på pannå, 38x53 cm, yttermått inklusive ram: 43x55 cm

Värdering: -

Bud: 19 500 SEK

Slutar om 21 timmar 51 minuter

TORBJÖRN AFDAL, 1 par fåtöljer, "Hunter", 1960-/70-tal, Bruksbo, Norge

Värdering: 4 000

Bud: 2 200 SEK

BERNDT FRIBERG (1899-1981), vas, stengods, Gustavsbergs studio, signerad

Värdering: 2 000

Bud: 3 200 SEK

ARNE JACOBSEN, 6 st stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen

Värdering: 6 000

Bud: 5 800 SEK

JOSEF FRANK, golvlampa, modell 2326, Firma Svenskt Tenn

Värdering: 4 000

Bud: 4 400 SEK

OLOF HERMELIN (1827-1913), olja på duk, signerad

Värdering: 3 000

Bud: 2 800 SEK

TAKLAMPA, metall och glas, sk Saturnuslampa, 1930-tal

Värdering: 3 000

Bud: 2 000 SEK

GUNNAR NYLUND, vas, chamotte, Rörstrand, signerad

Värdering: 1 000

Bud: 850 SEK

HARALD NOTINI (1879-1959), golvlampa, modell "15230", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-tal

Värdering: 6 000

Bud: 5 000 SEK

TAG HEUER, armbandsur, "Skipper", chronograph, automatisk, 2024

Värdering: 45 000

Bud: 30 000 SEK

SPEGEL, Murano, latticinoteknik, sannolikt 1940-/50-tal

Värdering: 3 000

Bud: 4 400 SEK

RONAN & ERWAN BOUROULLEC, fåtölj, "Slow chair", Vitra, 2000-tal

Värdering: 6 000

Bud: 3 600 SEK

STIG LINDBERG, vas, fajans, "Karneval", Gustavsbergs Studio, signerad

Värdering: 3 000

Bud: 2 200 SEK

LARS LERIN (född 1954), olja på duk, monogramsignerad och daterad 80

Värdering: 10 000

Bud: 15 500 SEK

LARS LERIN (född 1954), vykort med linoleumsnitt, otydlig poststämpel 1994

Värdering: 3 000

Bud: 850 SEK

LARS LERIN (född 1954), akvarell, signerad och daterad 86

Värdering: 10 000

Bud: 8 000 SEK

LARS LERIN (född 1954), akvarell, signerad och daterad 1987

Värdering: 15 000

Bud: 15 000 SEK

LARS LERIN (född 1954), vykort med träsnitt, 1980

Värdering: 3 000

Bud: 950 SEK

ULF LUNDELL (född 1949), olja på duk, monogramsignerad och daterad 99

Värdering: 8 000

Bud: 3 000 SEK

GÖRAN STRAND, skrivbord, teak, Lelångs Möbelfabrik, Bengtsfors, 1950-/60-tal

Värdering: 4 000

Bud: 4 400 SEK

ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, bordslampa, "Gatto Piccolo", Flos, Italien, samtida

Värdering: 2 000

Bud: 1 600 SEK

LINDORM LILJEFORS (1909-1985), olja på pannå, signerad och daterad 44

Värdering: 8 000

Bud: 4 200 SEK

DAMARMBANDSUR, 18k vitguld, Tissot, tot vikt ca 26,9 g

Värdering: 12 000

Bud: 12 500 SEK

TORD BJÖRKLUND, 1 par fåtöljer, "Klinte", IKEA, 1970-tal

Värdering: 5 000

Bud: 4 600 SEK

ULF TIKKANEN (Finland, 1920-1969), skulptur, brons, monogramsignerad

Värdering: 4 000

Bud: 2 000 SEK

OLLE BAERTLING (1911-1981), färgserigrafi, signerad och numrerad 65/300, daterad 1956-68

Värdering: 5 000

Bud: 7 200 SEK

HERMÈS, scarf, siden, "Springs", design Philippe Ledoux år 1974

Värdering: 2 500

Bud: 1 500 SEK

BEVERLOO CORNEILLE (Nederländerna, 1922-2010), färgserigrafi på duk, signerad och daterad 2000, numrerad 11/120

Värdering: 3 000

Bud: 950 SEK

BREITLING, armbandsur, herr, chronomat, automatisk, stål, 1990-/2000-tal

Värdering: 20 000

Bud: 16 000 SEK

OMEGA, herrarmbandsur, stål, "Cosmic", 1900-talets andra hälft

Värdering: 2 500

Bud: 3 000 SEK

Slutar om 3 dagar

PAAVO TYNELL, IDMAN

Värdering: -

Bud: 0 EUR

Finland

Slutar om 6 dagar

LISA JOHANSSON-PAPE, ORNO

Värdering: -

Bud: 0 EUR

Finland

Slutar om 6 dagar

LISA JOHANSSON-PAPE, ORNO

Värdering: -

Bud: 0 EUR

Finland

Slutar om 6 dagar

Sormus, kultaa ja korallia

Värdering: -

Bud: 0 EUR

Finland

Slutar om 6 dagar