Bilder SLAGLÅSSTUDSARE
Svensk, 1800-talets mitt, låsbleck sign ROSENHELL NORRTELIE, lås, pipa och beslag
i järn, 1700-tal, lås ändrat från flintlås, kolv
förlängd under brukstid, 118 cm, cal ca 17 mm;
senare laddstock, hornkappa saknas
Slutar om 2 timmar 57 minuter
Slutar om 2 timmar 58 minuter