Bilder DRABANTVÄRJA m/1701
svensk, m/1701, förgyllt mässingsfäste, klinga med P stämpel, 113 cm, klinga 97 cm.
Proveniens: Töjhusmuseet Köpenhamn. En av de värjor som danskarna tog vid den Gottorpska fästningen Tönningens kapitulation i maj 1713: Identiskt exemplar påträffat av Staffan Kinman i västmanländsk kyrka 2004. Fyndet gör att man med stor sannolikhet kan fastställa dessa värjor som drabantvärja m/1701
Slutar om 2 timmar 49 minuter
Slutar om 2 timmar 50 minuter