Auktioner Vitra Eames Plastic Armchair "Lecture Hall"

Bilder Vitra Eames Plastic Armchair "Lecture Hall"

Vitra Eames Plastic Armchair "Lecture Hall"

Värdering: 150 000 SEK

Vitra Eames Plastic Armchair formgiven av framstående Charles och Ray Eames. Modellen är en förnyad version av den legendariska Fiberglass Chair som var den allra första serieproducerade plaststolen.

Dessa 50st mycket ovanliga stolar har stativ som som monteras fast i golvet. Perfekt för hörsalen, cafét eller mötesrummet.

Skal i vit plast. Stativ i svart stål. Sits i svart tyg.
Stolarna är i bra skick men märken och slitage förekommer.

Rekomo Auctions

Flöjelbergsgatan 11-13
431 37 Mölndal
Göteborg

auctions@rekomo.se
010-3333 111

Stig Olsson, Gouache

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 timmar 25 minuter

Gösta Grähs, skulptur

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 timmar 25 minuter

Hans-Agne Jacobsson, Taklampa

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 timmar 25 minuter

Rune Jansson, Olja på duk

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 timmar 25 minuter