Auktioner Stolar Cassina Break 401 - Mario Bellini

Bilder Stolar Cassina Break 401 - Mario Bellini

Stolar Cassina Break 401 - Mario Bellini

Värdering: 16 000 SEK

Karmstolar i läder från italienska Cassina. Modellen heter Break 401 och är formgiven av Mario Bellini. Stolen sattes i produktion första gången år 1980. Modellen är en del av den permanenta samlingen vid MoMA i New York.

Läderklädsel i färgen cognac som sätts fast med blixtlås. Hjul.

Slitage. Smärre missfärgning. Ytliga repor samt mindre märken. Lite skadade längst ut på armstödet. Utbuktning längst nere vid

Rekomo Auctions

Flöjelbergsgatan 11-13
431 37 Mölndal
Göteborg

auctions@rekomo.se
010-3333 111

Stig Olsson, Gouache

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 timmar 54 minuter

Gösta Grähs, skulptur

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 timmar 54 minuter

Hans-Agne Jacobsson, Taklampa

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 timmar 54 minuter

Rune Jansson, Olja på duk

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Slutar om 9 timmar 54 minuter