Bilder Folkdräkt Västerbotten 1900-tal

Folkdräkt Västerbotten 1900-tal

1 år 26 dagar

2023-03-30 21:12

1500 SEK

Värdering: - SEK

Västerbottensdräkt, 1900-tal
Damstorlek: 36

Bestående av:
1 st. svart kjol
1 st. blå väst
1 st. hätta
1 st. sjal
1 st. förkläde
1 st. linneblus med hålsöm
1 st. brosch i tenn

Konditionsrapport: Mindre åldersrelaterat slitage, inga övriga anmärkningar

Folk costume Västerbotten 20th century
Size S/ 36

Consisting of:
1 pc. black skirt
1 pc. bodice in blue stripes
1 pc. wool shawl
1 pc. hat
1 pc. apron
1 pc. linen blouse with hole seam
1 brooch in tin

Condition report: Minor use and age-based wear, no other remarks.

Vintage läderväska brun. A49

Värdering: 50

Bud: 0 SEK

Vintage läderväska brun. A50

Värdering: 50

Bud: 220 SEK

Vintage läderväska. A51

Värdering: 50

Bud: 50 SEK

Vintage Posten Overall C46. A217

Värdering: 50

Bud: 50 SEK