Auktioner Keramik & Porslin GUNNAR NYLUND (1902-1997), vas/fat, stengods, Rörstrand, svensk design

Bilder GUNNAR NYLUND (1902-1997), vas/fat, stengods, Rörstrand, svensk design

GUNNAR NYLUND (1902-1997), vas/fat, stengods, Rörstrand, svensk design

0 SEK

Värdering: - SEK

Ett vackert utformat föremål i stengods, med en karakteristisk isblå eller lavendelblå glasyr och räfflad yta. Föremålet har en snäckliknande eller vågig form.

Designer: Gunnar Nylund (1902-1997)
Tillverkare: Rörstrand, Sverige
Material: Stengods
Period: Uppskattas vara från mitten av 1900-talet (1950-tal), en tid då Nylund var konstnärlig ledare för Rörstrand.
Märkning: Stämplad med Rörstrands fabriksmärke (R med tre kronor) undertill.

Detta är ett eftertraktat samlarobjekt och ett utmärkt exempel på skandinavisk keramikdesign.

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185

Värdering

300 SEK