Bilder GUNNAR NYLUND (1902-1997), vas/fat, stengods, Rörstrand, svensk design
Ett vackert utformat föremål i stengods, med en karakteristisk isblå eller lavendelblå glasyr och räfflad yta. Föremålet har en snäckliknande eller vågig form.
Designer: Gunnar Nylund (1902-1997)
Tillverkare: Rörstrand, Sverige
Material: Stengods
Period: Uppskattas vara från mitten av 1900-talet (1950-tal), en tid då Nylund var konstnärlig ledare för Rörstrand.
Märkning: Stämplad med Rörstrands fabriksmärke (R med tre kronor) undertill.
Detta är ett eftertraktat samlarobjekt och ett utmärkt exempel på skandinavisk keramikdesign.
250 SEK