Auktioner PARTI OM 8 ST KOPPARFÖREMÅL, bestående av kaffekannor, kittel, hink med lejonhuvuden och mindre kärl, vintage

Bilder PARTI OM 8 ST KOPPARFÖREMÅL, bestående av kaffekannor, kittel, hink med lejonhuvuden och mindre kärl, vintage

PARTI OM 8 ST KOPPARFÖREMÅL, bestående av kaffekannor, kittel, hink med lejonhuvuden och mindre kärl, vintage

0 SEK

Värdering: - SEK

Ett omfattande parti med totalt åtta äldre föremål i koppar och mässing, perfekta för inredning, samlare eller eventuell renovering. Föremålen har en fin, naturlig patina och varierar i storlek och funktion
Partiet inkluderar
Stor kittel/panna: En stor kopparkittel med lyfthandtag, perfekt som dekoration eller vedkärl.

Kaffepannor/tekannor: Två mindre kannor med lock och handtag, avsedda för kaffe eller te.
Kaffekanna med handtag: En högre, elegant kaffekanna med vinklat handtag.
Hink med lejonhuvuden: En rund hink eller cache-pot med dekorativa lejonhuvuden i mässing och ringhandtag, möjligen avsedd som kolsäck eller planteringskärl.
Mindre kärl: Ett mindre kärl med två handtag, en liten miniatyrkanna med lock, samt ett avlångt rör/kärl
Skicket varierar och framgår av bilderna; visst bruksslitage, repor och bucklor kan förekomma. Föremålen säljs i befintligt skick, som ett enhetligt parti.

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185

Värdering

300 SEK