Bilder Väggur nyrenässans tidigt 1900-tal
Väggur nyrenässans tidigt 1900-tal
betsat trä, gjutna dekorelement i mässing, urtavlan märkt Junghans, 70x29, väggpendyl rokokostil, förgylld med bladguld och slagmetall (dekorbortfall) (2)