Bilder Bägare, silver, Kristianstad, daterad 1812
En charmig liten bägare i äkta silver, på fot, med en enkel, elegant form och en svagt ciselerad dekor (dekorerad med mönster som liknar bladrankor eller "ormskinn"). Föremålet bär tydliga svenska silverstämplar som daterar det till tidigt 1800-tal.
Detaljer och Stämplar
Föremålet är tydligt stämplat med en komplett svensk stämpelrad:
Årsstämpel: F3 (bekräftar tillverkningsår 1812).
Ortsstämpel: HF (indikerar tillverkning i Kristianstad).
Mästarstämpel: Otydliga initialer, möjligen "IFN" (ovanför kattfoten).
Kontrollstämpel: Den obligatoriska "kattfoten" (Sveriges lilla riksvapen).
Vikt 28 gram höjd 5 cm diameter 5.5 cm
Tillverkningsinformation
Ortsstämpeln "HF" har i litteraturen associerats med den kände silversmeden Hans Fick (verksam 1797-1822) i Kristianstad. Det är därför möjligt att detta föremål är tillverkat av just honom. Föremål från Fick dyker regelbundet upp på auktioner.
Kondition
Bägararen har åldersrelaterat slitage, mindre repor och eventuella smärre stukningar, vilket är normalt för ett bruksföremål av denna ålder. Spår av förgyllning kan förekomma invändigt.
200 SEK
1 400 SEK