Bilder Lockskål / terrin i blåvitt ironstone – Liberty Blue, “Boston Tea Party”
Lockskål med handtag i blåvitt ironstone, ur serien Liberty Blue med motivet Boston Tea Party. Dekoren består av transfertryckta historiska koloniala scener, baserade på originalkopparstick, samt blomsterbård. Locket har knopp och urtag för slev.
Tillverkad i Staffordshire, England, enligt bottenstämpel. Serien Liberty Blue producerades under 1900-talets senare del och är känd för sin klassiska blåvita dekor med amerikanska frihetshistoriska motiv.
Föremålet är märkt som diskmaskinssäkert, men för bevarande rekommenderas handdisk. Mindre bruksspår förekommer, inga större skador noterade vid okulär besiktning.
Serie: Liberty BlueMotiv: Boston Tea PartyMaterial: IronstoneTillverkning: England (Staffordshire)Tid: Sent 1900-tal
Mått ca höjd 20 cm diameter 29 cmSkick: Bruksslitage förekommer
1 400 SEK