Bilder Norskt tennset – skål med vas + 12 koppar – Haugrud Tinn & Scandia Tenn – ca 1950–60-tal
Komplett norskt tennset bestående av stor skål med tillhörande central vas (insats) samt 12 stycken koppar.
Vasen är tillverkad av Haugrud Tinn, Norge, och är stämplad “Haugrud – Pewter – Norway” med tennhalt 480 och modellbeteckning D10.
Skålen är försedd med originaletiketter “EIK NORWAY – HERDET TINN” samt återförsäljaretikett, vilket är typiskt för norskt export- och butiksgods från mitten av 1900-talet.
Kopparna (12 st) är märkta “Scandia Tenn – Köbenhavn” med tennhalt 610, vilket anger en högre tennkvalitet och är vanligt förekommande i samtida tennserviser.
Set av denna typ användes vid festliga tillfällen och är idag uppskattade samlar- och inredningsföremål inom skandinaviskt konsthantverk.
Fakta
Ursprung: Norge / Danmark
Period: ca 1950–1960-tal
Material: Tenn (480 / 610)
Innehåll: Skål + vas (insats) + 12 koppar
Skick: Gott bruksskick med normalt åldersrelaterat slitage. Etiketter delvis bevarade. Se bilder.
Mått skål diameter 17 cm höjd 8 cm
Koppar höjd ca 4.5 cm höjd ca 6 cm
Vas höjd ca 14 cm diameter 6 cm
Värdering
2 000 SEK