Auktioner Norskt tennset – skål med vas + 12 koppar – Haugrud Tinn & Scandia Tenn – ca 1950–60-tal

Bilder Norskt tennset – skål med vas + 12 koppar – Haugrud Tinn & Scandia Tenn – ca 1950–60-tal

Norskt tennset – skål med vas + 12 koppar – Haugrud Tinn & Scandia Tenn – ca 1950–60-tal

0 SEK

Värdering: - SEK

Komplett norskt tennset bestående av stor skål med tillhörande central vas (insats) samt 12 stycken koppar.

Vasen är tillverkad av Haugrud Tinn, Norge, och är stämplad “Haugrud – Pewter – Norway” med tennhalt 480 och modellbeteckning D10.

Skålen är försedd med originaletiketter “EIK NORWAY – HERDET TINN” samt återförsäljaretikett, vilket är typiskt för norskt export- och butiksgods från mitten av 1900-talet.

Kopparna (12 st) är märkta “Scandia Tenn – Köbenhavn” med tennhalt 610, vilket anger en högre tennkvalitet och är vanligt förekommande i samtida tennserviser.

Set av denna typ användes vid festliga tillfällen och är idag uppskattade samlar- och inredningsföremål inom skandinaviskt konsthantverk.

Fakta

Ursprung: Norge / Danmark

Period: ca 1950–1960-tal

Material: Tenn (480 / 610)

Innehåll: Skål + vas (insats) + 12 koppar

Skick: Gott bruksskick med normalt åldersrelaterat slitage. Etiketter delvis bevarade. Se bilder.

Mått skål diameter 17 cm höjd 8 cm

Koppar höjd ca 4.5 cm höjd ca 6 cm

Vas höjd ca 14 cm diameter 6 cm

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185