Auktioner Glas 9 slipade kristallglas – eleganta glas på fot

Bilder 9 slipade kristallglas – eleganta glas på fot

9 slipade kristallglas – eleganta glas på fot

0 SEK

Värdering: - SEK

Set om 9 stycken slipade glas på fot, utförda i klart glas/kristall med klassisk slipad dekor. Glasen har en elegant kupa med rut- och facetslipning samt dekorativ fot, typisk för andra hälften av 1900-talet.

Passar utmärkt som vinglas, dessertglas eller likörglas, både till fest och som dekorativt inslag i vitrinskåp.

Antal: 9 st

Material: Glas / kristall (ej signerade)

Utförande: Slipad dekor, glas på fot

Period: ca 1950–1980-tal

Höjd 18 cm diameter 7 cm

Skick: Mycket gott bruksskick. Inga synliga naggar eller sprickor enligt genomgång.

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185

400 SEK