Bilder 9 slipade kristallglas – eleganta glas på fot
9 slipade kristallglas – eleganta glas på fot
Set om 9 stycken slipade glas på fot, utförda i klart glas/kristall med klassisk slipad dekor. Glasen har en elegant kupa med rut- och facetslipning samt dekorativ fot, typisk för andra hälften av 1900-talet.
Passar utmärkt som vinglas, dessertglas eller likörglas, både till fest och som dekorativt inslag i vitrinskåp.
Antal: 9 st
Material: Glas / kristall (ej signerade)
Utförande: Slipad dekor, glas på fot
Period: ca 1950–1980-tal
Höjd 18 cm diameter 7 cm
Skick: Mycket gott bruksskick. Inga synliga naggar eller sprickor enligt genomgång.