Auktioner Keramik & Porslin Asiatisk vas med kinesisk sigillstämpel – dekorativ

Bilder Asiatisk vas med kinesisk sigillstämpel – dekorativ

Asiatisk vas med kinesisk sigillstämpel – dekorativ

0 SEK

Värdering: - SEK

Dekorativ vas i glaserat stengods/keramik, utförd i kinesisk stil och försedd med fyrkantig sigillstämpel undertill. Vasen har en varm, naturlig glasyr med lätt spräcklig yta och bruntonad mynning.

Fakta

Ursprung: Kina

Period: ca 1970–1990-tal

Material: Keramik / stengods

Märkning: Kinesisk sigillstämpel undertill

Höjd 33 cm diameter 10 cm ca

Skick: Gott bruksskick, inga synliga sprickor eller naggar enligt genomgång

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185