Bilder Asiatisk vas med kinesisk sigillstämpel – dekorativ
Asiatisk vas med kinesisk sigillstämpel – dekorativ
Dekorativ vas i glaserat stengods/keramik, utförd i kinesisk stil och försedd med fyrkantig sigillstämpel undertill. Vasen har en varm, naturlig glasyr med lätt spräcklig yta och bruntonad mynning.
Fakta
Ursprung: Kina
Period: ca 1970–1990-tal
Material: Keramik / stengods
Märkning: Kinesisk sigillstämpel undertill
Höjd 33 cm diameter 10 cm ca
Skick: Gott bruksskick, inga synliga sprickor eller naggar enligt genomgång
1 400 SEK