Auktioner Vintage mässingsskål med ringhandtag – MALM

Bilder Vintage mässingsskål med ringhandtag – MALM

Vintage mässingsskål med ringhandtag – MALM

0 SEK

Värdering: - SEK

Dekorativ skål i mässing med två ringformade handtag. Skålen har en rundad, låg form och en varm gyllene patina. Undertill stämplad MALM.

Utförandet och stämpeln tyder på skandinaviskt brukshantverk, sannolikt från mitten av 1900-talet. Skålen lämpar sig väl som prydnadsföremål, för frukt, blomsterarrangemang eller som klassisk inredningsdetalj i tidstypisk stil.

Material: Mässing

Märkning: Stämplad MALM undertill

Utförande: Skål med två ringhandtag

Period: ca 1950–1970-tal

mått ca höjd 8 cm diameter 19 cm

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185