Bilder Vintage mässingsskål med ringhandtag – MALM
Dekorativ skål i mässing med två ringformade handtag. Skålen har en rundad, låg form och en varm gyllene patina. Undertill stämplad MALM.
Utförandet och stämpeln tyder på skandinaviskt brukshantverk, sannolikt från mitten av 1900-talet. Skålen lämpar sig väl som prydnadsföremål, för frukt, blomsterarrangemang eller som klassisk inredningsdetalj i tidstypisk stil.
Material: Mässing
Märkning: Stämplad MALM undertill
Utförande: Skål med två ringhandtag
Period: ca 1950–1970-tal
mått ca höjd 8 cm diameter 19 cm
1 400 SEK