Auktioner Dekorativ metallfigur – kanin med glasögon – handmålad i lekfull stil

Bilder Dekorativ metallfigur – kanin med glasögon – handmålad i lekfull stil

Dekorativ metallfigur – kanin med glasögon – handmålad i lekfull stil

0 SEK

Värdering: - SEK

Charmig dekorationsfigur i metall, föreställande en kanin med glasögon, utförd i en handmålad, lekfull och humoristisk stil. Figuren är målad i grönt med prickdekor och har ett personligt uttryck som gör den till ett iögonfallande inslag i inredningen.

Passar utmärkt som påskdekoration, prydnadsfigur i hylla eller fönster, eller som ett roligt designelement i hemmet. Figuren är ej märkt eller signerad.

Material: Metall

Utförande: Handmålad metallfigur

Motiv: Kanin med glasögon

Stil: Lekfull / folk art / dekorativ

Period: Sent 1900-tal (bedömt)

Skick: Gott bruksskick med mindre färgslitage och spår av ålder. Se bilder.

En dekorativ figur med humor och karaktär.

Mått ca höjd 25 cm diameter 10 cm

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185