Bilder Dekorativ metallfigur – kanin med glasögon – handmålad i lekfull stil
Charmig dekorationsfigur i metall, föreställande en kanin med glasögon, utförd i en handmålad, lekfull och humoristisk stil. Figuren är målad i rosa/rött med prickdekor och har ett personligt uttryck som gör den till ett iögonfallande inslag i inredningen.
Passar utmärkt som påskdekoration, prydnadsfigur i hylla eller fönster, eller som ett roligt designelement i hemmet. Figuren är ej märkt eller signerad.
Material: Metall
Utförande: Handmålad metallfigur
Motiv: Kanin med glasögon
Stil: Lekfull / folk art / dekorativ
Period: Sent 1900-tal (bedömt)
Mått ca höjd 25 cm diameter 10 cm
Skick: Gott bruksskick med mindre färgslitage och spår av ålder. Se bilder.
En dekorativ figur med humor och karaktär.
1 400 SEK