Auktioner Lonjette metallfigur – kanin med lorgnett – handmålad

Bilder Lonjette metallfigur – kanin med lorgnett – handmålad

Lonjette metallfigur – kanin med lorgnett – handmålad

0 SEK

Värdering: - SEK

Dekorativ och humoristisk metallfigur från Lonjette, föreställande en kanin med lorgnett (även kallad lornjett). Figuren är handmålad och utförd i en lekfull, karaktärsfull stil som är typisk för Lonjettes dekorativa metallfigurer.

Kaninens uttrycksfulla ansikte och den eleganta lorgnetten ger figuren en charmig och smått teatral känsla. Passar utmärkt som prydnadsfigur, samlarobjekt eller säsongsdekoration (t.ex. påsk), men fungerar lika bra som ett humoristiskt inslag i hylla eller vitrinskåp året runt.

Fakta

Tillverkare: Lonjette

Material: Metall

Utförande: Handmålad

Motiv: Kanin med lorgnett (lornjett)

Stil: Lekfull / dekorativ

Period: Sent 1900-tal (bedömt)

Mått ca höjd 25 cm diameter 10 cm

Skick: Bruksskick med färgslitage och patina förekommer, i linje med ålder och material

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185