Bilder Lonjette metallfigur – kanin med lorgnett – handmålad
Dekorativ och humoristisk metallfigur från Lonjette, föreställande en kanin med lorgnett (även kallad lornjett). Figuren är handmålad och utförd i en lekfull, karaktärsfull stil som är typisk för Lonjettes dekorativa metallfigurer.
Kaninens uttrycksfulla ansikte och den eleganta lorgnetten ger figuren en charmig och smått teatral känsla. Passar utmärkt som prydnadsfigur, samlarobjekt eller säsongsdekoration (t.ex. påsk), men fungerar lika bra som ett humoristiskt inslag i hylla eller vitrinskåp året runt.
Fakta
Tillverkare: Lonjette
Material: Metall
Utförande: Handmålad
Motiv: Kanin med lorgnett (lornjett)
Stil: Lekfull / dekorativ
Period: Sent 1900-tal (bedömt)
Mått ca höjd 25 cm diameter 10 cm
Skick: Bruksskick med färgslitage och patina förekommer, i linje med ålder och material
1 400 SEK