Auktioner Keramik & Porslin Porslinsplakett i relief, rokokostil – figurframställning – märkt “FOREIGN”

Bilder Porslinsplakett i relief, rokokostil – figurframställning – märkt “FOREIGN”

Porslinsplakett i relief, rokokostil – figurframställning – märkt “FOREIGN”

0 SEK

Värdering: - SEK

Dekorativ porslinsplakett i relief, utförd i rokokoinspirerad stil, föreställande en elegant figur i rörelse, klädd i tidstypisk dräkt och hållande hatt. Kompositionen präglas av mjuka linjer, livfull hållning och omsorgsfullt modellerade detaljer. Plaketten har en vågformad ram, grön fond samt förgyllda accenter som förstärker det dekorativa uttrycket.

På baksidan förekommer stämpeln “FOREIGN”, en beteckning som vanligtvis användes för europeiskt exportporslin avsett för internationell marknad under tidigt till mitten av 1900-talet. Någon närmare tillverkare är ej angiven.

Plaketten är försedd med upphängning och lämpar sig väl som väggdekoration i såväl klassisk som eklektisk inredning.

Mått ca 11.5x14 cm

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185